Zajímavá tradice pořádat něco výjimečného vznikla koncem 70. let právě na Vltavě, původně šlo o studentskou recesi upoutat na sebe pozornost v průběhu letních prázdnin a měla tak výrazný úspěch, že se další akce podobného typu uskutečnila již příští rok. V čem spočívá tato vtipná zábava, dnes již součást životního stylu a trávení volného času?
Vždy je s předstihem určený termín, nejčastěji v pátek nebo v sobotu, v průběhu měsíce července, kdy se říční koridor mění v plavební dráhu pro různá podomácku vyrobená plavidla. O jejich konstrukci snad není možno přesně říci, že jde o plavidlo, jsou to spíše předměty, co se udrží na hladině, mnohdy jen silou vůle. Cílem není ani rychlost a obratnost plutí, nýbrž dokonalé pobavení pro všechny zúčastněné, jak plavce, tak i publikum na břehu.
Plující ovce, golem a perníková chaloupka
První ročníky probíhaly na meandrujícím toku Vltavy poblíž osady Lenora, ale vzhledem k tomu, že jde o chráněné území, se dějiště přesunulo mezi Vyšší Brod a Rožmberk, tedy nejnavštěvovanější úsek vodáckou i diváckou veřejností. Akce začíná v kempu Pod hrází (pod vyrovnávací nádrží Lipno II), kemp je dostatečně prostorný a poskytuje tvůrčí možnosti pro sestavení i obřích vorů. Zajímavé je sledovat i samotné přípravy k vyplutí, na břehu se potkávají Vikingové, Indiáni, důchodci s plenkovými kalhotkami, živá zvířata (kozy, slepice a ovečky).
Plavidla mají roztodivné tvary připomínající salaš, stanový tábor, obřího golema, plující hrad, sud se střelným prachem, sanitní vůz s polonahými sestřičkami, perníkovou chaloupku, pařez Křemílka a Vochomůrky… lidská fantazie nezná v tomto směru hranic a regule plavby umožňují použít jakýkoli materiál k tomu, aby se loď udržela na hladině, ať zaujímá jakékoli rozměry.
Vyplutí začíná přímo pod hrází nádrže, plavba pokračuje k jezu u Bílého mlýna, který se nedávno podrobil rekonstrukci, a největší davy diváků na břehu odměňují statečné aktéry potleskem u jezu Herbertov. Tamní peřej prověří všechny konstrukce naprosto dokonale. Plutí pokračuje kolem nouzového tábořiště U tří veverek a končí nad rožmberským jezem.